top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıKemal GAMSIZ

JPEG ve Vektörel Arasındaki Farklar

JPEG (Joint Photographic Experts Group) ve vektörel (vector) resim dosya formatları, resimleri saklamak için kullanılan farklı dosya formatlarıdır. Her iki dosya formatı da kullanım amaçlarına ve resim kalitesine göre farklı özelliklere sahiptir.

JPEG, bitmap (raster) dosya formatıdır. Bu, resimleri piksel (pixel) tabanlı olarak saklar. Bu, resimlerin büyüklüğünü değiştirmekte, resim kalitesinde kayıp oluşmasına neden olur. JPEG, renkli veya gri tonlu resimler için en uygun olan dosya formatıdır.

Vektörel resimler, matematiksel komutlar veya formüller tarafından oluşturulan resimlerdir. Bu, resimlerin büyüklüğünü değiştirirken resim kalitesinde herhangi bir kayıp olmaz. Vektörel resimler, özellikle grafik tasarım, logolar veya afişler gibi yerlerde daha yaygın olarak kullanılır.

Sonuç olarak, JPEG ve vektörel, resimleri saklamak için kullanılan farklı dosya formatlarıdır. JPEG, bitmap (raster) dosya formatıdır, renkli veya gri tonlu resimler için en uygun olan dosya formatıdır. Vektörel ise matematiksel komutlar veya formüller tarafından oluşturulan resimlerdir, özellikle grafik tasarım, logolar veya afişler gibi yerlerde daha yaygın olarak kullanılır.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Lightroom ile Photoshop Arasındaki Farklar

Lightroom ve Photoshop, Adobe tarafından geliştirilen iki popüler görüntü düzenleme programıdır. Ancak, bu iki program arasında bazı temel farklar bulunmaktadır. Amaç: Lightroom, fotoğrafların organiz

Comments


bottom of page