top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıKemal GAMSIZ

Sunum Hazırlamanın Püf Noktaları !

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2022

Başlıkta belirtilen konuya başlamadan önce gerekli uyarıyı yapmalıyım , "Görsel tasarıma merakınız yok ise okuyacaklarınız sıkıcı gelebilir ! "


tablet, bilgisayar, powerpoint, kemal gamsız

Hazırlık Aşaması


Ne anlatacağınıza karar vermeden de önce bir taslak hazırlamalısınız. Anlatacağınız şeye karar vermenizin ardından sunumun hizalaması ya da arkaplanları ile çok fazla uğraşmanız bütün konsantrasyonunuzu bitirebilir. Her sayfa için varsayılan ana temanızı hazırlamanızın ardından konu başlıklarına geçebilirsiniz.

Doğru Fontu Tercih Edin


Ana konu başlıklarınızı hazırlayın. Elinizde artık sunumunuzun bir taslağı bulunmakta. Şimdi diğer ayrıntılara geçebilirsiniz. Sunumlarda en çok yapılan hatalardan birisi font seçiminde gerçekleşmekte.Font konusunda içeriğinize uygun ücretsiz fontları www.1001freefonts.com adresinden indirebilir ve sunumlarınızda kullanabilirsiniz, ayrıca profesyonel sunumlar için ücretli fontlarda araştırabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken türkçe karakter uyumluluğunun olmasıdır .Bir slayttaki tüm harfleri italik, kalın ya da altı çizili yapmamaya özen gösterin. Onlar sadece dikkat çekmek istediğiniz noktalarda kullanabileceğiniz efektleriniz. Seçtiğiniz fontu tüm sunum boyunca kullanmalısınız. Tabii ki bu sadece fontunuz için değil tüm hizalamalarınız ya da kullandığınız efektler için de geçerli. Seçeceğiniz font kolay okunmak zorunda.Renkleri Özenle Seçin


Metinleriniz ve arkaplan görselleriniz arasında mutlak bir uyum bulunmalı. Kullanacağınız renklerde Adobe Kuler’den yardım alabilirsiniz. Çok yakın renkler yerine zıt renklere yönelmek durumundasınız. Unutmayın, her rengin bir anlamı vardır. Anlatacağınız konuya göre arkaplan ve metinlerinizin renklerini seçmelisiniz.Full arka planlar kullanıyorsanız -ki tercihiniz daima bu yönde olmalı- metinleriniz için opaklığı düşürülmüş arkaplanlar kullanmalısınız. Direkt olarak resmin üzerine yazılan yazılar genellikle okunamamaktalar.
Abartılı ve Karışık Grafiklerden Kaçının


Anlamsız grafiklerden kaçının. Powerpoint’te öyle grafik taslakları var ki büyük ihtimalle programı yazanlar bile ne anlama geldiklerini bilmiyorlar. Herkesin bildiği grafik tiplerini kullanmaya çalışın. Ne kadar çok grafik varsa o kadar iyi bir sunum hazırlamış sayılmazsınız. Önemli olan içten anlatabilmek.


214 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page